Archiwum artykułów

12-09-2023
Substancje dodatkowe w żywności
Substancje dodatkowe, które można znaleźć w żywności, spełniają różnoraką rolę - mogą poprawiać jej smak czy wygląd, zapobiegać rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów albo nadawać odpowiednią konsystencję. Zdaniem ekspertów nie są groźne dla zdrowia.
14-07-2023
Przed chorobami uciekaj na własnych nogach
Aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom, a część z nich nawet leczy. Nie trzeba jednak chodzić na siłownię albo biegać w maratonach, żeby zyskać dobrą kondycję i wzmocnić zdrowie. Wystarczy spacerować: 30 minut dziennie.
20-03-2023
Małżeństwo poprawia zdrowie?
Tak! Statystycznie mąż czy żona są w lepszej kondycji zdrowotnej niż kawaler czy panna.
01-03-2023
Idealna dieta pędzącego królika, czyli 12 przykazań dla zdrowia
Co należy jeść, a czego unikać w ramach profilaktyki nowotworowej? Poznaj podstawowe zasady.
26-01-2023
Jak uniknąć kontuzji podczas biegania?
Bieganie to zdrowie, ale i w czasie uprawiania tego sportu narażeni jesteśmy na kontuzje. Są sposoby na zmniejszenie tego ryzyka.
10-11-2022
Można być otyłym i niedożywionym?
TAK! Niedożywienie nie zawsze jest związane z wychudzeniem; można mieć nadwagę lub być wręcz otyłym i jednocześnie niedożywionym. Dzieje się tak wtedy, gdy posiłki obfitują w kalorie, ale są ubogie pod względem wartości odżywczych. Niedożywienie często jest też efektem i objawem wielu chorób.
30-09-2022
Dieta idealna: mniej cukru i ryżu, więcej soczewicy i orzechów
Chcesz dożyć w zdrowiu sędziwego wieku? Ogranicz biały ryż i słodkie napoje na rzecz roślin strączkowych i migdałów.
26-08-2022
Zakwasy to niepotrzebne mikrourazy mięśni
Wyciągasz rower po zimie albo po długiej przerwie idziesz biegać. Uwaga, mogą się pojawić zakwasy! To mikrourazy włókien mięśniowych - nie jest za nie odpowiedzialny kwas mlekowy, który miałby gromadzić się w mięśniach.
19-05-2022
21 udowodnionych korzyści z ruchu
Wielu z nas słyszało: ruch to zdrowie albo w zdrowym ciele zdrowy duch. Tylko co to konkretnie znaczy? Przedstawiamy 21 najważniejszych, potwierdzonych naukowo korzyści z regularnej aktywności fizycznej.
28-03-2022
Nie dorzucaj sobie ciężarów!
Wielu chorych musi korzystać z pomocy ortopedy z powodu problemów powstałych na własne życzenie. Układ szkieletowo-mięśniowy jest zaprogramowany na znoszenie rozmaitych ciężarów. Niemniej jednak, jeśli jest to ciężar za duży, i co istotne – noszony latami - powoduje wiele dolegliwości.
09-02-2022
Pacjenci z hemofilią mogą uprawiać sport?
Tak! Chorujący na hemofilię nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej. Dostępne dziś leczenie pozwala na indywidualne podejście do pacjenta, w zależności od jego potrzeb i trybu życia. Niektórych dyscyplin sportowych jednak nie zaleca się osobom z hemofilią z uwagi na wysokie ryzyko kontuzji i w konsekwencji - powikłań choroby.
30-11-2021
Otyłość to nie kwestia braku dyscypliny
Wciąż popularne jest myślenie, że osoba otyła jest leniwa i niezdyscyplinowana, bo zamiast "wziąć się za siebie" i odchudzić, wciąż się objada. To jednak bardziej skomplikowane, niż wielu z nas myśli. Zobacz, jakie mechanizmy mogą stać za tym, że niektórzy nie są w stanie bez pomocy kontrolować swojej wagi.