Archiwum artykułów

30-09-2022
Chcesz dożyć w zdrowiu sędziwego wieku? Ogranicz biały ryż i słodkie napoje na rzecz roślin strączkowych i migdałów.
26-08-2022
Wyciągasz rower po zimie albo po długiej przerwie idziesz biegać. Uwaga, mogą się pojawić zakwasy! To mikrourazy włókien mięśniowych - nie jest za nie odpowiedzialny kwas mlekowy, który miałby gromadzić się w mięśniach.
19-05-2022
Wielu z nas słyszało: ruch to zdrowie albo w zdrowym ciele zdrowy duch. Tylko co to konkretnie znaczy? Przedstawiamy 21 najważniejszych, potwierdzonych naukowo korzyści z regularnej aktywności fizycznej.
28-03-2022
Wielu chorych musi korzystać z pomocy ortopedy z powodu problemów powstałych na własne życzenie. Układ szkieletowo-mięśniowy jest zaprogramowany na znoszenie rozmaitych ciężarów. Niemniej jednak, jeśli jest to ciężar za duży, i co istotne – noszony latami - powoduje wiele dolegliwości.
09-02-2022
Tak! Chorujący na hemofilię nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej. Dostępne dziś leczenie pozwala na indywidualne podejście do pacjenta, w zależności od jego potrzeb i trybu życia. Niektórych dyscyplin sportowych jednak nie zaleca się osobom z hemofilią z uwagi na wysokie ryzyko kontuzji i w konsekwencji - powikłań choroby.
30-11-2021
Wciąż popularne jest myślenie, że osoba otyła jest leniwa i niezdyscyplinowana, bo zamiast "wziąć się za siebie" i odchudzić, wciąż się objada. To jednak bardziej skomplikowane, niż wielu z nas myśli. Zobacz, jakie mechanizmy mogą stać za tym, że niektórzy nie są w stanie bez pomocy kontrolować swojej wagi.
29-10-2021
Jeśli w Twojej szufladzie leży nieużywana karta do klubu fitness, ten tekst jest dla Ciebie. Nie miej wyrzutów sumienia: ewolucyjnie jesteśmy zaprogramowani na lenistwo i nie tak łatwo zmotywować się do aktywności fizycznej.
18-08-2021
Otyłość kojarzy się najczęściej z chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 2, czy zespołem metabolicznym. Tymczasem nadprogramowe kilogramy są drugim, po paleniu tytoniu, czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu. Dlatego utrzymanie prawidłowej masy ciała powinno być jednym z podstawowych elementów profilaktyki antynowotworowej.