Archiwum artykułów

09-02-2022
Pacjenci z hemofilią mogą uprawiać sport?
Tak! Chorujący na hemofilię nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej. Dostępne dziś leczenie pozwala na indywidualne podejście do pacjenta, w zależności od jego potrzeb i trybu życia. Niektórych dyscyplin sportowych jednak nie zaleca się osobom z hemofilią z uwagi na wysokie ryzyko kontuzji i w konsekwencji - powikłań choroby.
30-11-2021
Otyłość to nie kwestia braku dyscypliny
Wciąż popularne jest myślenie, że osoba otyła jest leniwa i niezdyscyplinowana, bo zamiast "wziąć się za siebie" i odchudzić, wciąż się objada. To jednak bardziej skomplikowane, niż wielu z nas myśli. Zobacz, jakie mechanizmy mogą stać za tym, że niektórzy nie są w stanie bez pomocy kontrolować swojej wagi.
29-10-2021
Jak zwalczyć lenistwo i zacząć ćwiczyć
Jeśli w Twojej szufladzie leży nieużywana karta do klubu fitness, ten tekst jest dla Ciebie. Nie miej wyrzutów sumienia: ewolucyjnie jesteśmy zaprogramowani na lenistwo i nie tak łatwo zmotywować się do aktywności fizycznej.
18-08-2021
Chudnij na zdrowie i walcz z rakiem
Otyłość kojarzy się najczęściej z chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 2, czy zespołem metabolicznym. Tymczasem nadprogramowe kilogramy są drugim, po paleniu tytoniu, czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu. Dlatego utrzymanie prawidłowej masy ciała powinno być jednym z podstawowych elementów profilaktyki antynowotworowej.